Alüminyum Profil Üretim Tesisleri

DÖKÜMHANE

Zahit Alüminyum homojenize biyet dökümünü kendi tesisi bünyesinde gerçekleştirmektedir.Dökümhanede dökümü yapılan 6000 serisi alüminyum alaşımları Orijinal İngotlar ile ergitilmektedir. Kimyasal analiz kontroller uzman personeller tarafından şirket bünyesinde bulunan Spectrometre analiz cihazı ile titizlikle kontrol altında tutulmaktadır.2 adet 20 tonluk ergitme ve 1 adet 30 tonluk bekletme ve alaşımlandırma olmak üzere 3 adet fırında yıllık 20.000 ton kapasite ile yüksek kalitede billet dökümü yapılmaktadır.25 tonluk ve 10 tonluk olmak üzere ±5 ºC hassasiyetinde 2 adet Homojen tav fırını ve soğutma fırını mevcuttur.

KALIPHANE

Kalıp üretimi, müşterilerden gelen kalıp talebinin üretilebilirliğinin belirlenmesinden, uygun numunenin teslim edilmesine kadar geçen bir süreçtir. Zahit Alüminyum’un profesyonel teknik personellerinin tasarladığı kalıplar, yüksek teknolojiye sahip CAD/CAM/CEA programları (High Speed)  ile koordine edilen CNC kontrollü takım tezgahlarında çok hassas toleranslarla üretilmektedir.Zahit Alüminyum, müşterilerine tasarım ve ürün geliştirme konularında teknik destek vermektedir.Ekstrüzyon kalıp imalatı için kullanılan çeliklere; Metalografi Laboratuarında Mikro Yapı İnceleme işlemleri (tane boyutu tayini, segragasyon dağılımı, sertlik vb.) uygulanır.Uygulanabilirlik raporu verildikten sonra bu işlem yapılmaktadır. Böylece daha sonra meydana gelebilecek çelik kaynaklı hatalar giderilmiş olur.Zahit Alüminyum bünyesinde yılda ortalama 1500 adet kalıp imalatı yapılmaktadır.

EKSTRÜZYON PRES HATTI

Çok geniş bir ürün yelpazesinde muhtelif sektörlere ve kullanım amaçlarına yönelik alüminyum profillerinin imalatı ekstrüsyon hatlarında gerçekleşmektedir. Kalıphane ünitesinden elde edilen kalıplar kullanılarak 2200 ,1800, 2 adet 1350, 1250, 900, 600, 550 ton kapasiteli PLC sistemi ile çalışan ekstrüzyon preslere sahip üretim hattında çeşitli sektörler için profiller üretilmektedir.Profiller, müşteri talepleri doğrultusunda, Eloksal Ünitesine, Eloktrostatik Boyahane Ünitesine veya Mekanik İşlem Ünitesine gönderilmektedir.Zahit Alüminyum, bünyesinde 8 adet Alüminyum Ekstrüzyon presi bulunmakta olup; 78 kişilik çalışan kadrosu ile yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 25.000 tondur.Ürün gamımızda; cephe ve mimari sistem profilleri, endüstriyel profiller, solar sistem profilleri, fotovoltaik paneller, otomotiv ve savunma sanayi profilleri, cephe sistemleri gibi farklı amaçlara hizmet eden ürünler bulunmaktadır.

AHŞAP KAPLAMA TESİSİ

Zahit Alüminyum ahşap kaplama tesisinde üretilen alüminyum profiller, ahşap görünüm kazanmaktadır. 6 metrelik fırında çam, kiraz, meşe (açık meşe - altın meşe), ceviz, maur desenleri ile yıllık 700 ton kaplama yapılmaktadır.
Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda, farklı desenlerde de kaplamalar yapılabilmektedir. Taleplere göre istenildiğinde ısı yalıtımlı profillerin sadece dış ya da sadece iç kısımları ahşap desenle kaplanabilmektedir. 

ELOKSAL TESİSİ

Zahit Alüminyum eloksal kaplama tesisinde, sahip olduğu teknoloji ile müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda mat, parlak ve renkli eloksal yüzeyler oluşturarak ihtiyaçları karşılamaktadır.Farklı dekoratif görünümde profil yüzey efekt taleplerini karşılamak için, profiller eloksal işlemi öncesinde polisaj (mekanik parlatma), çelik fırça ile zımparalama (satine) gibi uygulamalardan geçirilmektedir. Bu suretle ürün portföyüne alternatif yüzeyler eklenmektedir. Zahit Alüminyum entegre tesislerinde, EV6 matlığında eloksallanmış malzeme üretimi de gerçekleşmektedir.Eloksal tesisi, Quanalod standartları içerisinde üretim yapmaktadır. Son teknolojiye sahip 7 mt. boyunda profilleri proses edebilmektedir.Eloksal üretim tesisinde, insan kaynaklı hataları sıfıra indirmek için otomasyon sistemleri kurulmuştur. Bu bağlamda tüm üretim safhaları işinde uzman mühendisler tarafından 24 saat kontrol altında tutulmaktadır.

ELEKTROSTATİK TOZ BOYA TESİSİ

Elektrostatik toz boyama, eloksal kaplamaya alternatif olan, uygulaması tamamen farklı bir prosestir.
Zahit Alüminyum bu alanda da ürettiği profillerin yüzey işlemini yaparak müşterilerinin taleplerini karşılamaktadır.
Elektrostatik toz boya tesisinde, 2 adet tünel fırın, 2 adet box fırın ile yıllık 7.000 ton kapasiteli toz boya uygulaması gerçekleşmektedir. Müşteri taleplerine göre değişik ral renklerinde geniş renk yelpazesi ile boyama işlemi gerçekleştirilmektedir. Zahit Alüminyum sahip olduğu Qualıcoat belgesi ile de kalitesini kanıtlamıştır.

MEKANİK İŞLEM BÖLÜMÜ

Mekanik İşlem Bölümümüzde üstün İtalyan teknolojili CNC tezgahlarda yüksek hassasiyetle istenen açıda kesme, delme işlem yaparak  ve sistem aksesuarlarını temin ederek müşterilerimize montaj aşamasında da hizmet vermekteyiz.