Alüminyum Ekstrüzyon Profil Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum Ekstrüzyon Profil Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum; hafif, dayanıklı, elastik, korozyona karşı dirençli, elektik iletkenliği özellikleriyle otomotiv, inşaat, elektronik, beyaz eşya, mobilya ve güneş enerjisi gibi birçok endüstriyel alanda kullanılır. Ekstrüzyon ekonomik bir imalat sürecidir. Sanayide uygulanan bu yöntem, metalin kalıptan geçirilerek farklı şekil ve boyutlarda üretilmesidir.

Alüminyum Ekstrüzyon Nedir?

Alüminyum ekstrüzyon, yüksek sıcaklıkta alüminyum biletlerinin bir ekstrüzyon presi içinden geçirilerek kalıba sokulmasıyla gerçekleşir. Genellikle hidrolik veya mekanik olarak çalışan bu presler ile alüminyum parçaları, belirli şekil ve boyutta bir çıkıntıdan geçirilir. Ekstrüzyon işlemi, alüminyumun kutu, çubuk, L ve T şekilli ya da oval gibi çeşitli biçimlerde profil haline getirilir.  

Alüminyum Ekstrüzyonun Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle tasarlanan profile uygun çelik veya dökme alüminyum malzemeden üretilmiş bir kalıp hazırlanır. Daha sonra hammadde halindeki alüminyum biletler, yaklaşık 350-500 derece ısıtılır.

Böylece kalıp ve malzemenin birbirine yapışması engellenir ve daha kolay şekillendirilebilir hale gelmesi sağlanır. Isıtılan alüminyum hammaddesi, ekstrüzyon presinin besleme kısmına yerleştirilir ve uygulanan basınçla pres kalıbın içinden geçerek profil elde edilir.

Şekillendirilen alüminyum profil özelliklerini koruması için hava ve su ile soğutulur. Soğuyan profil, istenen uzunluklarda kesilir ve gerektiğinde delik açma, yüzey işleme veya kesit şekillendirme gibi işlemlerden geçirilir.

Alüminyum Ekstrüzyon Profiller Hani Alanlarda Kullanılıyor?

Özel şekillendirme ve işleme yöntemleriyle elde edilen alüminyum ekstrüzyon profiller, avantajları nedeniyle geniş kullanım imkânlarına sahiptir.

Estetik ve fonksiyonel gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanan alüminyum ekstrüzyon profiller, enerji ve otomotiv endüstrisinden inşaat ve mobilya sektörüne, elektronikten ulaşım araçlarına kadar birçok alanda tercih edilir.

Alüminyum Ekstrüzyon Profil Özellikleri Nelerdir?

Ekstrüzyon kalıbı içerisinde özel yöntemler ile şekillendirilerek üretilen alüminyum profillerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Alüminyum ekstrüzyon profiller, oldukça dayanıklı ve hafiftir. Bu yüzden taşıma ve montaj süreçleri kolaydır.
  • Alüminyum ekstrüzyon profiller, korozyona dayanıklıdır. Bu nedenle sıcak veya soğuk hava koşulları ile kimyasal etkilere karşı sağlam bir yapıya sahiptir.
  • Alüminyum ekstrüzyon profiller, paslanmaz ve çürümez niteliktedir. Bu durum uzun dönemde düşük maliyet tasarrufu anlamına gelir.
  • Ekstrüzyon profiller, işlemesi kolaydır, farklı şekil ve boyutlarda tasarlanabilir. Bu ise uygulamalar için estetik, çekici ve modern bir görünüm olanağı verir.
  • İyi bir ısı ve elektrik iletkeni olan alüminyum ekstrüzyon profiller, ısı değişimlerini etkili bir şekilde yönetir. Bu sebeple elektrik işlemleri için ideal bir seçenektir.
  • Alüminyum ekstrüzyon profiller, geri dönüştürülebilir özellikleriyle çevre dostudur. Bu yönüyle kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasına destek olurlar.