Alüminyum Güneş Kırıcı Profillerin Faydaları ve Kullanım Alanları

Alüminyum Güneş Kırıcı Profillerin Faydaları ve Kullanım Alanları

Alüminyum güneş kırıcı profiller, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesinde modern mimari projelerinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Korozyona dayanıklı, estetik, güvenli, hafif, geri dönüştürülebilir, dekoratif ve yüksek performansa sahip bu sistemler, sundukları avantajlarla yaşam alanlarını daha da konforlu hale getiriyor.

Enine kesitsel bir profil nesnenin yapım sürecini ifade eden “ekstrüzyon yöntemle” üretilen güneş kırıcı modeller, inşaat uygulamalarında güneş ışığını kontrol altına alarak önemli oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Bu da maliyetlere olumlu yansıyor.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki entegre tesisindeki üretim kapasitesiyle Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan Zahit Alüminyum, güneş kırıcı profillerin kullanım alanlarını ve faydalarını anlattı.

Alüminyum Güneş Kırıcı Sistemler Nedir?

Alüminyum güneş kırıcı profiller, özellikle yüksek sıcaklarda güneşin olumsuz etkilerini azaltarak, iç ve dış mekânların yaşam standartlarını artıran etkili çözümlerdir. Binaların dış cephelerine entegre edilen söz konusu yapı elemanları, güneş ışınlarının mekanlara yeterli ve dengeli bir şekilde dağılmasını sağlıyor. Yaşam alanlarını güneş ışınlarına karşı koruyup gölge oluşturuyor. Bu ürünler mekânların cephelerini iyileştirip daha estetik görünmelerine yardımcı oluyor. Alüminyum güneş kırıcı profiller, özgün mimari projeler için farklı boyut ve biçimlerde (hareketli/hareketsiz) tasarlanıyor.

Güneş Kırıcı Profillerin Faydaları Nelerdir?

Dünyada iklim değişikliği ve doğal kaynakların azalması çevre duyarlılığını ve enerji verimliliğini her geçen daha da önemli hale getiriyor. Bu kapsamda işlevsel ve “çevre dostu” alüminyum içerikli ürünlere olan gereksinim de artıyor.  Son yıllarda inşaat projelerinde enerji kaybını önlemek, konutların konfor seviyesini yükseltmek amacıyla yaygın biçimde tercih edilen alüminyum güneş kırıcı sistemlerin faydaları şu şekilde:

Enerji Tasarrufu: Alüminyum güneş kırıcılar, güneş ışınlarının iç mekânlara girmesini engeller. Böylece binada sıcaklık dengeli ve düzenli yayılmış olur. Yoğun sıcak mevsimlerde -klima gibi- soğutma sistemlerine ihtiyaç azalır. Bu ise enerji harcamalarını ve olumsuz çevresel etkileri destekler.

Görsel Estetik: Alüminyum güneş kırıcı profiller, yapılara modern ve estetik bir görünüm sunar. Farklı tasarım ve renk seçenekleriyle mimari projelerde dekoratif amaçlarla tasarlanabilir.

 Güneş Işınlarından Korunma: Bu sistemler, güneşin zararlı UV ışınlarını filtreleyerek, yaşam alanlarında insanların ve eşyaların korunmasına yardımcı olurlar. Mobilya ve döşeme gibi diğer iç mekân eşyaları bu araçlarla güneş ışınlarından zarar görmeleri önlenir.

Güneş Işığı Kontrolü: Bu profiller, iç mekânlara giren güneş ışığını kontrol eder.  Binalara doğru şekilde yerleştirildiklerinde güneş ışınlarının yol açtığı istenmeyen parlama ve yansımaları azaltır. Bu sayede daha huzurlu ve keyifli bir ortam meydana gelir.

Alüminyum Güneş Kırıcı Panellerin Kullanım Alanları

Güneş ışığından sağlıklı yararlanmayı hedefleyen alüminyum güneş kırıcı profillerin genel kullanım alanları şöyle sıralanabilir: Alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, oteller, ofis binaları, konutlar, fuarlar, fabrikalar, restoranlar, havalimanları, askeri yapılar, terminaller.

Alüminyum Güneş Kırıcı Panellerin Teknik Özellikleri

Mekânlarda güneş ışığını kontrollü kullanmak, enerji tasarrufu sağlamak ve dekoratif amaçlarla uygulanan alüminyum güneş kırıcı panellerin teknik özellikleri şunlardır: 

 • Güneş ışınlarını ihtiyaca göre düzenleme imkanı sunarlar.
 • Hafif, pratik, dayanıklı ve montajları kolaydır.
 • Kaliteli imalatlarıyla rahatlıkla açılıp kapanabilir.
 • Mimari projeler dekoratif bir görünüm sağlarlar.
 • Mekâna gerektiği kadar hava akımı alınabilir.
 • Yoğun soğuk ve sıcaklara karşı dayanıklıdır.
 • Yapılarda tüm yüzeylerde kullanılabilir.
 • Güneş ve rüzgâr sensörü özelliklerine sahipler.
 • Sabit veya hareketli olarak uygulanabilirler.
 • Yapıya ekstra bir yük bindirmezler.
 • Farklı renk ve ebatlarda tasarlanabilirler.
 • Maksimum faydaya karşın düşük maliyetlidirler.