Alüminyum Kompozit Panel Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Alüminyum Kompozit Panel Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Alüminyum Kompozit panel, polietilen isimli plastik maddenin her iki yüzeyinin, alüminyum levhalarla kaplanması sonucunda elde edilen bir çeşit yapı malzemesidir. Marine kontrplak, alüminyum plaka, doğal ahşap kaplama gibi çok sayıda malzeme ile kaplama şansı tanıyan kompozit paneller, bu özelliklerinden dolayı en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasındadır. Kompozit panellerin her iki yüzeyi de 0,21 mm, 0,30 mm ve 0,50 mm gibi çeşitli kalınlıklardaki alüminyumdan üretilir. Arası toksik olmayan (non-toxic), çevre dostu polietilenden üretilir. Alüminyum üretiminde Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu coğrafyasının değişmeyen lideri Zahit Alüminyum, “Kompozit Panel Nedir, Kompozit Panel m2 fiyatları, 2.kalite kompozit panel fiyatları” gibi merak edilen konuları sizler için anlattı.

Alışveriş Merkezleri, metro istasyonları, oteller ve bankalar gibi alanlarda sıklıkla kullanılan alüminyum kompozit paneller, bunun yanı sıra dış mekanların bina cephe giydirme işlemlerinde de en çok tercih edilen yapı malzemesidir. Dekorasyonda ve reklam panolarında da yoğun biçimde kullanılmaktadır.

Yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde de en çok rağbet gören yapı malzemelerinin başında gelen alüminyum kompozit paneller, binaların daha estetik, çağdaş ve şık görünmelerini sağladığı için dekorasyonun vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Bilhassa eski binaların tadilat ve restorasyon uygulamalarında kullanıldığında binanın eskimiş görünümünden kurtulmasını sağlar.

Neden Alüminyum Kompozit Panel

Kompozit Panellerin bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri sağlam olduğu kadar, hafif de olması… Kompozit paneller herhangi bir onarıma gereksinim duymadan, uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabiliyor. Esnek yapılarından ötürü kolay şekil verilebilen bu madde, doğa koşullarına ve fiziki darbelere karşı da son derece dayanıklı. Tüm bunların yanı sıra ses ve ısı yalıtımı da sağlayan kompozit paneller, kolay temizlenmesi ve korozyana karşı direnci ile de beğeni topluyor. Dekorasyon ve şıklık anlamında da önemli avantajlar sağlıyor. Farklı renklerde hazır olarak temin edilebilen kompozit panelleri kendi konseptinize göre seçebilirsiniz.

Alüminyum Kompozit Panel Montajı

Montaj işleminin yapılacağı noktaya kompozit paneller plakalar halinde getirilir. Standart olarak 1.259 mm x 3.200 mm ölçülerinde imal edilen kompozit paneller, esnek yapıları sayesinde kolaylıkla montaja hazır hale getirilebilir. Kompozit panellerin montajında taş, beton, demir benzeri yapı malzemelerinde ihtiyaç duyulan büyük makinelere gerek yoktur. Montaj alanına getirilen kompozit paneller, taşıma sırasında herhangi bir zarar görmemesi için koruyucu plastik madde ile kaplanırlar. Kurulumu son derece kolay ve zahmetsizdir.

Alüminyum Kompozit Panel Kullanım Alanları

Alüminyum kompozit paneller, modern mimaride ve inşaat sektöründe yaygın olarak başvurulan malzemelerden biridir. Son derece geniş bir kullanım alanına sahip alüminyum kompozit paneller hem dış hem de iç mekânlarda değerlendiriyor. Cephe giydirme, kompozit panellere en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden biridir. Alüminyum kompozit paneller, yüksek dayanıklılığı, hafifliği ve estetik görünümü sayesinde dış cephe kaplamaları, perde duvarlar, çatı kaplamaları, pencere çerçeveleri ve kapılar gibi birçok yapı elemanında tercih edilir. Bu ürünler metro istasyonları, alışveriş merkezleri, oteller, bankalar, restore edilen binalar, reklam panoları ve dekorasyonda sıklıkla yararlanılıyor.

Alüminyum Kompozit Panellerin Özellikleri

 • Dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları
 • Cephe kaplamada kullanılan diğer yapı malzemelerine kıyasla çok daha hafif ve esnek bir yapıya sahip olmaları
 • Kolay işlenebilir olması
 • Darbe ve kırılmalara karşı dayanıklı, dirençli olmaları
 • Bakımının ve temizliğinin son derece kolay olması
 • Yüzeyinin düzgün olması
 • Geniş bir renk skalasına sahip olması
 • Titreşimi emme özelliği
 • Korozyona karşı dirençli olması
 • Isı ve ses yalıtım özelliği

Alüminyum Kompozit Panel Çeşitleri Nelerdir?

 • B2 polietilen dolgulu panel kompozit estetik ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir
 • B1 sınıfı alev geciktirici olarak tanımlanır. Yangına dayanıklı kompozit panel ürünüdür.
 • A2 sınıfındaki alüminyum kompozit paneller, yangın yönetmeliğine uygun ve alev almayan özel mineral dolgusu ile olası yangınlara karşı kullanım alanlarında üst düzey koruma sağlar.

Alüminyum Kompozit Panel Renk Çeşitleri Nelerdir?

Alüminyum kompozit paneller, çok çeşitli renk kartelasına sahiptir. Bunun yani sıra Ral kodlu tüm boyalar mevcuttur.

Alüminyum Kompozit Panel Fiyatları

Alüminyum kompozit paneller, yapı endüstrisinin en beğenilen malzemelerinin başında gelir. Geniş bir kullanım alanı ve büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan Alüminyum kompozit panellerin fiyatları bazı faktörlere göre belirlenir. Panel kalınlığı fiyat üzerinde belirleyici olan unsurlardan biridir. Çoğunlukla 3 mm, 4 mm ve 6 mm kalınlıklar kullanılsa da farklı seçenekler de vardır. Kompozit panelin kalınlığı arttıkça dayanıklılığı ve maliyeti de artmaktadır.

Panellerin boyutu da bir başka belirleyici faktördür. Standart 1220 mm x 2440 mm olsa da ihtiyaçlar doğrultusunda farklı boyutlar ve kesimlerde de üretilebilir. Boyut ve renk tercihleri maliyeti arttırdığı ölçüde fiyatı da etkiler. Satın alınan miktar, birim maliyetlerine göre fiyat üzerinde belirleyici olabilir.

Zahit Alüminyum, uzun yıllardır 1. Kalite ve 2. Kalite alüminyum kompozit panel üretiminde Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasının lideri konumundadır. İstenilen kalite standartlarında, uygun maliyetli ve zamanında temin için değişmeyen tercihiniz Zahit Alüminyumla iletişime geçerek kompozit panel fiyatları hakkında net ve güncel bilgi alabilirsiniz.