Zahit Alüminyum Yalın Liderleriyle Verimliliğini Arttırıyor

Zahit Alüminyum Yalın Liderleriyle Verimliliğini Arttırıyor

Zahit Alüminyum, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Adana Sanayi Odası’nın (ADASO) iş birliğiyle Adana Model Fabrika’da yürütülen Öğren-Dönüş Programı ile “yalın liderler” yetiştirdi. Sanayide verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla gerçekleştirilen programda personelin yalın üretim yetkinlikleri geliştirildi. Bu sayede firmada yüksek oranlarda verimlilik artışı ve tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Verimlilik ve Tasarrufta Yeni Bakış Açısı

İşletmelerde israftan arındırılmış katma değerli üretim sürecini desteklemek amacıyla Adana Model Fabrika’da hayata geçirilen 1. ve 2. Öğren-Dönüş Programı başarılı bir şekilde tamamlandı. Uzman isimler tarafından verilen eğitimlerde aralarında Zahit Alüminyum’un da bulunduğu 7 firma “yalın liderlerine”, verimlilik ve tasarruf konusunda yeni bir bakış açısı kazandırıldı.

Öğren-Dönüş Programının Lansmanı Yapıldı

Adana Sanayi Kampüsü’nde Adana Model Fabrika 1. ve 2. Öğren-Dönüş Programının tanıtımı yapıldı. Organizasyona Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, ADASO Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Genel Sekreteri Bora Kocaman ile firma temsilcileri katıldı.

İşletmelerde yüzde 76 Verimlilik Artışı Sağlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, işletmelerin üretim süreçlerindeki verimliliklerini artırarak maliyetlerini düşürebileceğini ifade etti. Model fabrikaların, verimliliği artırmak için en ideal uygulama alanları olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bu merkezlerde yalın teknolojiler kullanılarak, “iş gücünden ve hammaddeden” ne şekilde verimlilik elde edilebildiğinin “teorik ve uygulamalı” olarak öğretildiğini kaydetti. 8 model fabrikasında 420’nin üzerinde Öğren-Dönüş Programı tamamlandığını hatırlatan Yılmaz, yüzde 76’lara varan verimlilik artışları gözlemlediklerini söyledi. Genel Müdür Yardımcısı Hülya Öztoprak Yılmaz, model fabrikadan yararlanmak isteyen KOBİ'lere ilişkin “yalın dönüşüm desteğinin” uygulamaya konulduğunu sözlerine ekledi.

200 Milyon TL’nin Üzerinde Tasarruf Sağladık

Adana Sanayi Odası (ADASO) Meclis Başkanı İsrafil Uçurum ise konuşmasında; “model fabrika” projesiyle ile hizmet sundukları 60’tan fazla firmanın 200 milyon liranın üzerinde tasarruf elde ettiğini açıkladı. ADASO Genel Sekreteri Bora Kocaman da, şirketlere önemli destek sağlayacak bir merkez oluşturduklarını dile getirdi. Su laboratuvarı ve enerji verimliliği merkezinin, firmaların önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmek zorunda oldukları “dijital ve yeşil dönüşüme” katkı sunacağını vurgulayan Kocaman, Adana'nın 30 yıl sonrasında da hizmet verebilecek bu merkezden sanayici ve iş insanlarının daha fazla yararlanmasını istedi.

Kontrol Edilen Ürün Miktarı Yıllık 189 Ton Arttı

Zahit Alüminyum Kimya Laboratuvar Sorumlusu Gülçin Sarı, program çerçevesinde; eloksal son kalite kontrol sürecini optimize ettiklerini ve üretimdeki operasyonel verimliliklerini artırdıklarını anlattı. Öğren Dönüş Programı ile yıllık ortalama kontrol edilen ürün artışının 189 ton., 770 bin TL tasarruf ve yatırım geri dönüş süresinin 4 aydan daha kısa bir sürede gerçekleştiğini belirten Gülçin Sarı, eğitimin kazanımlarını şu şekilde sıraladı:

  • Sahada gölgeleme çalışmaları gerçekleştirildi.
  • Teşhis araçlarının kullanımının öğrenilmesi ve uygulamalarda problem çözme metodolojisinin kullanılması ile problemlere karşı bütünsel ve sistematik aksiyon alma sağlandı.
  • Fabrika içi diğer prosesler ve diğer tesislerde yapılacak iyileştirmeler için model proje ve yalın dönüşüm kültürü oluşmaya başladı.
  • Değer akış haritalama ile darboğazın eloksal son kalite kontrol olduğu tespit edildi. Darboğaz olan istasyonda çalışma düzeni ve yerleşim düzeni, isaflar ortadan kaldırılacak şekilde yeniden tasarlandı.
  • Eloksal için otonom bakım oluşturuldu.
  • Eloksal son kalite kontrol darboğazdı; verimlilik hesaplamalarına göre iyileştirme çalışmaları yapıldı.
  • Askı bağlama için Standart Operasyon Prosedürleri (SOP) hazırlandı.
  • Çeşitli kaizen çalışmaları ile süreç optimize edildi.
  • Proje ile birlikte takım çalışması ruhu ve iş birliği yetkinlikleri artırıldı.
  • Ekip içerisinde sürekli gelişim açısından önemli mesafe alındı.

Konuşmalardan sonra yalın üretim eğitimi alan firma temsilcilerine sertifikaları sunuldu.

Foto Galeri

Zahit Alüminyum Yalın Liderleriyle Verimliliğini Arttırıyor Galeri Resmi 0